PIC24FJ64GB002-I/SO Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : PIC24FJ64GB002-I/SO
Manufacturer : Microchip Technology
Description : IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SOIC
Category : Embedded - Microcontrollers
Family : Embedded - Microcontrollers
Series : PIC® XLP™ 24F
Contact Now
PIC24FJ64GB002-I/SO Specifications
Core Size 16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 19
Program Memory Size 64KB (22K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2 V ~ 3.6 V
Data Converters A/D 9x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)